Schindler's List

Lista lui Schindler



Vrei mai mult? Vezi aici online Lista lui Schindler in romana

Poster Schindler's List

Film creat de companiile:

Universal Pictures, Amblin Entertainment


Filmul a fost creat de:

United States of America


Titlul original: Schindler's List

Schindlers Liste


Traducere film in romana:

Lista lui Schindler


  • Regizor : Steven Spielberg

Nota TMDB
8.6 / 10

Total votanti: 11763

Nota IMDB
8.9 / 10

Total votanti: 1,263,464


Vezi film online Actorii si actritele din Film Lista lui Schindler - Schindler's List - Schindlers Liste - 1993 - Schindler's List actori in romana




Distributia filmului ( Toti actorii si actritele din film ) Schindler's List


Liam Neeson

Oskar Schindler

Ben Kingsley

Itzhak Stern

Ralph Fiennes

Amon G├Âth

Caroline Goodall

Emilie Schindler

Jonathan Sagall

Poldek Pfefferberg

Embeth Davidtz

Helen Hirsch

Malgorzata Gebel

Wiktoria Klonowska

Mark Ivanir

Marcel Goldberg

B├ęatrice Macola

Ingrid

Andrzej Seweryn

Julian Scherner

Friedrich von Thun

Rolf Czurda

Jerzy Nowak

Investor

Norbert Weisser

Albert Hujar

Anna Mucha

Danka Dresner

Adi Nitzan

Mila Pfefferberg

Piotr Polk

Leo Rosner

Rami Heuberger

Josef Bau

Ezra Dagan

Rabbi Menasha Lewartow

Elina L├Âwensohn

Diana Reiter

Hans-J├Ârg Assmann

Julius Madritsch

Hans-Michael Rehberg

Rudolf H├Â├č

August Schm├Âlzer

Dieter Reeder

Daniel Del-Ponte

Josef Mengele

Ludger Pistor

Josef Leipold

Oliwia Dabrowska

Girl in Red

Shmuel Levy

Wilek Chilowicz

Krzysztof Luft

Herman Toffel

Harry Nehring

Leo John

Michael Schneider

Juda Dresner

Miri Fabian

Chaja Dresner

Albert Misak

Mordecai Wulkan

Aldona Grochal

Mrs. Nussbaum

Jacek W├│jcicki

Henry Rosner

Beata Paluch

Manci Rosner

Uri Avrahami

Chaim Nowak

Magdalena Komornicka

Goeth's Girl

Michael Gordon

Mr. Nussbaum

Beata Deskur

Rebecca Tannenbaum

Leopold Kozlowski

Investor

Magdalena Dandourian

Nuisa Horowitz

Shabtai Konorti

Garage mechanic

Henryk Bista

Mr. L├Âwenstein

Tadeusz Bradecki

DEF foreman

Wojciech Klata

Lisiek

Ewa Kolasińska

irrational woman

Bettina Kupfer

Regina Perlman

Grzegorz Kwas

Mietek Pemper

Vili Matula

Investigator

Stanislaw Koczanowicz

Doorman

Geno Lechner

Majola

Beata Rybotycka

Club singer

Branko Lustig

Nightclub ma├«tre dÔÇÖ

Artus-Maria Matthiessen

Treblinka Commandant

Eugeniusz Priwieziencew

Waiter

Michael Z. Hoffmann

Montelupich Colonel

Erwin Leder

Waffen-SS officer

Jochen Nickel

Wilhelm Kunde

Andrzej Welminski

Dr. Blancke

Marian Glinka

DEF SS Officer

Grzegorz Dami─Öcki

SS Sgt. Kunder

Stanisław Brejdygant

DEF guard

Olaf Lubaszenko

Auschwitz guard

Haymon Maria Buttinger

Auschwitz guard

Peter Appiano

Auschwitz guard

Jacek Pulanecki

Brinnlitz guard

Tomasz Dedek

Gestapo officer

Slawomir Holland

Gestapo officer

Martin Semmelrogge

Waffen-SS man

Tadeusz Huk

Gestapo officer

Alexander Held

SS bureaucrat

Piotr Cyrwus

Ukranian guard

Joachim Paul Assb├Âck

Gestapo clerk Klaus Tauber

Osman Ragheb

Border guard

Maciej Or┼éo┼Ť

German clerk

Marek Wrona

ToffelÔÇÖs secretary

Zbigniew Kozłowski

SchernerÔÇÖs secretary

Marcin Grzymowicz

CzurdaÔÇÖs secretary

Dieter Witting

Bosch

Agnieszka Kruk├│wna

CzurdaÔÇÖs girl

Anemona Knut

Polish girl

Agnieszka Wagner

Brinnlitz girl

Jan Jurewicz

Russian officer

Wiesław Komasa

Plaszow depot SS guard

Maciej Kozłowski

SS guard Zablocie

Martin Bergmann

SS NCO

Wilhelm Manske

SS NCO

Peter Flechtner

SS NCO

Sigurd Bemme

SS NCO

Etl Szyc

Ghetto woman

Lucyna Zabawa

Ghetto woman

Ruth Farhi

Old Jewisch woman

Jerzy Sagan

Old Ghetto man

Dariusz Szymaniak

Depot prisoner

Dirk Bender

Clerk at depot

Maciej Winkler

Black marketeer

Radosław Krzyżowski

Black marketeer

Jacek Lenczowski

Black marketeer

Hanna Kossowska

Ghetto doctor

Maja Ostaszewska

frantic woman

Sebastian Skalski

Stable boy

Ryszard Radwański

Pankiewicz

Piotr Kadlcik

Man in pharmacy

Lech Niebielski

NCO Plaszow

Thomas Morris

Grun

Sebastian Konrad

Engineer

Lidia Wyrobiec-Bank

Clara Sternberg

Ravit Ferera

Maria Mischel

Agnieszka Korzeniowska

Ghetto girl

Dominika Bednarczyk

Ghetto girl

Alicja Kubaszewska

Ghetto girl

Danny Marcu

Ghetto man

Hans Rosner

Ghetto man

Edward Linde-Lubaszenko

ksi─ůdz w Brinnlitz

Alexander Strobele

Montelupich prisoner

Georges Kern

Depot master

Alexander Buczolich

Plaszow SS guard

Michael Schiller

Plaszow SS guard

G├Âtz Otto

Plaszow guard

Wolfgang Seidenberg

Plaszow SS guard

Hubert Kramar

Plaszow SS guard

Razia Israeli

Plaszow Jewish girl

Dorit Seadia

Plaszow Jewish girl

Esti Yerushalmi

Plaszow Jewish girl

Marta Bizoń

Dancer

Michelle Csitos

Blythe Daniel

young woman

Janek Dresner

GazdaÔÇöSchindler mourner

Maciej Kowalewski

Boy

Kamil Krawiec

little Jewish boy

Zuzanna Lipiec

Woman

Maria Peszek

young worker

Leopold Pfefferberg

GazdaÔÇöSchindler mourner

Leopold Rosner

GazdaÔÇöSchindler mourner

Emilie Schindler

GazdaÔÇöSchindler mourner

Katarzyna Śmiechowicz

German girl

Ben Talar

Jewish boy

Katarzyna Tlalka

Worker in factory

Pawe┼é Del─ůg

Dolek Horowitz

Jeremy Flynn

Brinnlitz Man


Echipa de productie a filmului Schindler's List


John Williams

Original Music Composer

Original Music Compozitor

Steven Spielberg

Director

Regizor

Steven Spielberg

Producer

Producator

Kathleen Kennedy

Executive Producer

Executive Producator

Janusz Kamiński

Director of Photography

Regizor of Photography

Michael Kahn

Editor

Editor

Branko Lustig

Producer

Producator

Juliet Taylor

Casting

Casting

Steven Zaillian

Screenplay

Scenariu

Gerald R. Molen

Producer

Producator

Allan Starski

Production Design

Productie Design

Thomas Keneally

Novel

Novel

Tova Cypin

Casting

Casting

Anna B. Sheppard

Costume Design

Costume Design

Bruce Minkus

Special Effects Coordinator

Special Effects Coordinator

Jill Brooks

Visual Effects

Efecte Speciale

Krzysztof Kotowski

Stunt Coordinator

Stunt Coordinator

Charles L. Campbell

Supervising Sound Editor

Supervising Sunet Editor

Ellen Heuer

Foley

Foley

Waldemar Pokromski

Makeup Artist

Makeup Artist

Mauro Fiore

Gaffer

Gaffer

Alicia Stevenson

Foley

Foley

Raymond Stella

Camera Operator

Camera Operator

Kenneth Wannberg

Music Editor

Music Editor

Itzhak Perlman

Musician

Musician

Nada Pinter

Script Supervisor

Script Supervisor

Christina Smith

Makeup Supervisor

Makeup Supervisor

Ewa Skoczkowska

Art Direction

Art Direction

Lucky Englander

Casting

Casting

John Roesch

Foley

Foley

Fritz Fleischhacker

Casting

Casting

Liat Meiron

Casting

Casting

Magdalena Szwarcbart

Casting

Casting

Batia Grafka

Property Master

Property Master

Andy Nelson

Sound Re-Recording Mixer

Sunet Re-Recording Mixer

Scott Millan

Sound Re-Recording Mixer

Sunet Re-Recording Mixer

Kevin Bartnof

Foley

Foley

Louis L. Edemann

Supervising Sound Editor

Supervising Sunet Editor

Steve Price

Visual Effects Supervisor

Efecte Speciale Supervisor

Steve Pederson

Sound Re-Recording Mixer

Sunet Re-Recording Mixer

David James

Still Photographer

Still Photographer

Allen Hartz

ADR Editor

ADR Editor

Judith A. Cory

Hair Supervisor

Hair Supervisor

Andrea Horta

ADR Editor

ADR Editor

Larry Singer

ADR Supervisor

ADR Supervisor

Ryszard Melliwa

Set Dresser

Set Dresser

Maciej Walczak

Art Direction

Art Direction

Bogdan Kurzyk

Construction Coordinator

Construction Coordinator

Waldemar Weiss

Construction Coordinator

Construction Coordinator

Anne Marie Stein

Unit Publicist

Unit Publicist

Alicja Kozlowska

Hairstylist

Hairstylist

Grzegorz Rzepecki

Property Master

Property Master

Grzegorz Pi─ůtkowski

Set Dresser

Set Dresser

C├ęsar D├şez ├ülava

Property Master

Property Master

Czeslawa Baldo

Hairstylist

Hairstylist

Iwona Swierzawska

Hairstylist

Hairstylist

Malgorzata Zawadzka-Lewik

Hairstylist

Hairstylist

Ewa Tarnowska

Set Dresser

Set Dresser

Boston Symphony Orchestra

Musician

Musician